а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задолжен

задолжени
Вид збор: Придавка
Ранг: 4292
1. Што има долг.
Англиски: indebted
Употреба: Економија
Примери:
Тој е задолжен во неколку банки.
2. Што има некое задолжение, што е одговорен за нешто.
Англиски: obliged
Примери:
Тие беа задолжени за набавка на храна.
Изведенки
задолженост ж.
Состојба на тој што е задолжен.
Пример: задолженоста на земјата