а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задоволува

(се) задоволуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6110
1. задоволи
Англиски: satisfy Албански: kënaq
Примери:
Финансиските ефекти наполно задоволуваат.
Содржината на списанието мошне задоволува.
Успехот на учениците не задоволува.
2. Исполнува, одговара на определени критериуми.
Англиски: fulfil Албански: kënaq, plotësoj
Примери:
Не ги задоволува бараните услови.
Изведенки
задоволување ср.
глаг. им.