а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задоволство

мн. задоволства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 638
1. Чувство на добро расположение, ведрина, радост.
Англиски: pleasure Албански: knaqësi
Примери:
Тој се топеше од радост и задоволство.
Од лицето можеше да се прочита задоволство поради извршената задача.
2. забава, разонода, уживање
Англиски: entertainment Албански: knaqësi, argëtim
Примери:
Тие свиреа за свое задоволство.
Тој почна да бара други задоволства.