а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задоволителен

задоволителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19689
Што задоволува, што одговара на определени услови, барања, потреби.
Англиски: satisfactory
Примери:
задоволително објаснување
задоволителен резултат
задоволителни одговори
Изведенки
задоволително прил.
Пример: На прашањата одговори задоволително.