а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заднина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6496
1. Нешто што се наоѓа одзади; заден дел од нешто.
Англиски: background Албански: sfond, prapavijë
Примери:
Стоеше во заднината од дуќанот.
2. Територија зад фронтот.
Англиски: background Албански: prapavijë
Употреба: Воен термин
Примери:
Цело време пренесуваше сандаци муниција од заднината и ги носеше на бојната линија.
Изведенки
заднински прид.
заднинскиот