а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задлабочен

задлабочениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13079
1. Што е внесен, вникнат во нешто.
Англиски: concentrated
Примери:
Задлабочено внимание.
Не посматраше со задлабочен израз на лицето.
2. Што е длабоко навлезен во суштината на нешто.
Англиски: deepened
Примери:
Задлабочена анализа.
Задлабочена мисла.
Задлабочени проучувања.
Изведенки
1. задлабочено прил.
Пример: Работеше задлабочено на својата докторска теза.
2. задлабоченост ж.