а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задени

(се) задени
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54251
Почне да осамнува, да се разденува.
Англиски: sunrise
Употреба: Безлично
Примери:
Кога се задени убаво, тие тргнаа низ планината.
Изведенки
1. (се) заденува несв.
2. заденување ср.
глаг. им.