а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заграден

заградениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7118
Што е ограден, опколен со нешто.
Англиски: fenced
Примери:
заграден простор, заградени дворови
Изведенки
заграденост ж.