а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврне

заврнат; заврни, заврнете; заврна, заврнаа; заврнал; заврнат; заврнеше, заврнеа; заврнел; заврнат; заврни, заврнете; заврнав, заврнаа; заврнал; заврна ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7345
1. Почне да врне.
Англиски: rain Албански: bie shi
Примери:
Кога ќе заврнеше, таванот прокиснуваше.
Tаа година многу рано заврна снег.
2. Падне, наврне дожд, снег.
Англиски: rain Албански: bie shi
Примери:
Вчера заврна силен дожд.
3. (се) врати.
Англиски: return Албански: kthehet
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. заврнува несв.
заврнуваат
2. заврнување ср.
глаг. им.