а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврие

завријат; завриј; завријте; завриев, завриеја; завриел; завриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44179
Почне да врие.
Англиски: boil
Примери:
Го засили огнот за побрзо да заврие гравот.
Изведенки
заврива несв.
завриваат