а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврз

мн. заврзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46630
Млад плод на растение, незрели тукушто оформен.
Албански: njomëz
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
Скина еден заврз од афион.
Младите заврзи страдаат при ниски температури.