а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завреска

заврескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26701
Почне да вреска.
Англиски: cry
Примери:
Детето падна и завреска на цел глас.
Двете жени силно заврескаа.
Изведенки
заврескува несв.
заврескуваат