а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврека

заврекаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За коза - почне да врека.
Англиски: bleat Албански: hingëlloj
Примери:
Козата се исплаши и заврека.
2. Почне да вреска, да пишти.
Англиски: scream Албански: piskas, hingëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Децата заврекаа.
Изведенки
заврекува несв.
заврекуваат