а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завргали

(се) завргалат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се вргали, да се џари.
Англиски: goggle
Примери:
Се завргалив во еден излог.
Изведенки
завргалува несв.
(се) завргалуваат