а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврати

завратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24111
1. Свитка, пресвитка нешто (обично дел од облека) за да стане покусо.
Англиски: turn up Албански: mbështjell
Примери:
Тој ги заврати панталоните и загази во водата.
Ги завратила ракавите.
2. Поднамести, зафрли наназад.
Албански: vendos
Примери:
Се изми и ја заврати косата со еден дрвен чешел.
3. Потера назад, го промени правецот на движење.
Англиски: turn back Албански: kthehet
Примери:
Јагнињата забегаа, ајде да ги завратиме.
Изведенки
1. завратува несв.
завратуваат
2. завратување ср.
глаг. им.
3. завраќа несв.
завраќаат
4. завраќање ср.
глаг. им.