а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завојува

завојуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18629
1. Почне да војува.
Англиски: fight Албански: lufton
Примери:
Големите сили повторно завојуваа на туѓа територија.
2. освои, зазеде
Англиски: conquer Албански: zaptoj
Примери:
Германската војска за кусо време завојува голем дел од Европа.
Нашите единици го завојуваа градот.
3. Освои со работа, со учење и сл.
Англиски: collect Албански: marr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа ги завојува сите награди на натпреварот.
Изведенки
завојување ср.
глаг. им.