а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завојуван

завојувани
Вид збор: Придавка
Ранг: 14269
1. Што се наоѓа во војна.
Англиски: belligerent
Примери:
завојувани држави, завојувани страни
2. Што е освоен, заземен.
Англиски: conquered
Примери:
завојувани области