а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заворна

мн. заворни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44117
Лост или клинец со кој се осигурува врата да не се отвора.
Англиски: bar
Употреба: Разговорно
Примери:
Не можеше да ја тргне заворната од вратата.