а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завози

завозат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да вози.
Англиски: drive
Употреба: Транспорт
Примери:
Го завози автомобилот иако немаше дозвола.
Изведенки
завозува несв.
завозуваат