а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заводлив

заводливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17492
Што заведува, што мами, што привлекува со своите одлики.
Англиски: seductive
Примери:
заводлива девојка, заводливи зборови
заводлив глас, заводлива понуда
Изведенки
1. заводливо прил.
Пример: Таа заводливо го истегнуваше вратот.
2. заводливост ж.