а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заводи

заводат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да води, да насочува нечие движење.
Англиски: lead
Примери:
Тој го завади орото.
Го врза коњот со ортомата и го заводи надолу.
Изведенки
заводува несв.
заводуваат