а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завитли

завитлат; завитлан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38925
1. Фрли нешто во воздухот со вртење.
Англиски: fling Албански: hedh
Примери:
Го фати мечот за дршката и го завитли во воздухот.
2. (се завитли) Се врти, се движи во воздух.
Англиски: hurl Албански: hedh, vërvit
Примери:
Растурените хартии се завитлија и се сопреа од неговите нозе.