а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завие

завијат, завиј, завијте, завив, завија, завил, (ќе) завиев, (ќе) завиеја, (ќе) завиел, завиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11603
1. завитка
Англиски: wrap up Албански: mbështjell
2. Скршне, сврти, ја промени насоката на движење.
Англиски: turn Албански: kthej, lakoj
Примери:
Го гледаше сѐ додека не зави зад последните куќи.
Завија по тесниот сокак.
3. (се завие) се завитка
Англиски: wrap up Албански: mbështjellem
4. Почне да вие.
Англиски: howl Албански: ulëroj
Примери:
Далеку во планината завија волци.
Зави ладен ветер.
Во претпладневната тишина завија сирените.
Изрази
Завие во црно - ужали некого со нечија смрт.
(прен.) Завие во црно - унесреќи некого, доведе некого во многу тешка положба.