а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завива

завиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4100
1. (се завива) се завиткува, се увие
Англиски: wrap up Албански: mbështjell
Примери:
Се зави во ќебето и заспа.
2. Почне да вие.
Англиски: howl Албански: uluron
Примери:
Завијаа волците.
Изведенки
завивање ср.
мн. завивања
глаг. им.
Пример: Се плашеше од честите завивања на волците.