а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заветрина

заветрината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14777
1. Место заштитено од ветар.
Англиски: windbreak
Примери:
Островот лежи во заветрина.
2. Заштита што ја дава соседниот предмет од ветар.
Англиски: windbreak
3. заштита
Англиски: shield
Употреба: Преносно значење