а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблика

забликаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да блика.
Англиски: gush
Примери:
Од носот му заблика крв.
2. Се изрази, се пројави со голема сила, во голема мера.
Примери:
Тој заблика од радост.