а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забаса

забасаат
Вид збор: Глагол, свршен
залута, заскита
Англиски: get lost Турски: basmak Албански: humbem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој забаса во густата шума.
Изведенки
забасува несв.
забасуваат