а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забазди

забаздат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да базди.
Англиски: stink
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Од визбата забазди на скапано.
Изведенки
забаздува несв.
забаздуваат