а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забавиште

мн. забавишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16547
Претшколска установа за дневен престој на деца.
Англиски: kindergarten
Примери:
Наесен ќе тргне во забавиште.
Во селото нема забавиште.
Во забавиштата владее епидемија на сипаници.