а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забава

мн. забави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4035
1. Разонода, пријатен помин.
Англиски: entertainment Албански: argëtim
Примери:
Тој работи за забава на публиката.
Децата секогаш наоѓаат некаква забава.
2. Приредба со музика, танцување и сл.
Англиски: event Албански: zbavitje
Примери:
Секоја вечер одел на забава.
Таа приредуваше раскошни забави.