а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забаваче

мн. забавачиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 41387
Дете што оди во забавиште.
Примери:
Нејзиното дете е забаваче.