а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забаботи

забаботат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28141
Почне да баботи.
Англиски: drum
Примери:
Надвор ветерот уште посилно забаботи по покривите.
По скалите забаботија стапалки.
Изведенки
забаботува несв.
забаботуваат