а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолток

мн. жолтоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54131
Жолточната материја што се наоѓа во средината на јајцето.
Англиски: yolk
Употреба: Биологија