а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жичарница

мн. жичарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25375
жичница
Англиски: cable car
Употреба: Транспорт
Примери:
Поради убавото време, за два часа го продолжи работењето на жичарницата.