а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женкарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Особина на тој што е женкар, претерано додворување на жените.
Англиски: womanizing
Примери:
Според некои, женкарството е психичко заболување.