а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жени

женат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4509
1. Подготвува машко лице да стапи во брак.
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
В недела имам свадба, син женам.
2. (се жени) За машко лице - стапува во брак.
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
Уште не мислам да се женам.
Изведенки
женење ср.
глаг. им.