а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женира

женираат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Пречи некому, создава непријатност.
Англиски: embarrass Француски: gêner Албански: pengoj, shqetësoj
Примери:
Таквиот настап ме женираше.
2. (се женира) Се срами, се воздржува во друштво, се стеснува.
Англиски: embarrass Албански: ngushtohem, sikletosem
Примери:
Повели, немој да се женираш.
Изведенки
женирање ср.
глаг. им.