а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женин

жениниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40815
Што ѝ припаѓа на сопругата, што се однесува на сопругата.
Примери:
Женините препирки се постојано прокиснување.