а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женидба

мн. женидби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15062
Стапување на машко лице во брак.
Англиски: marriage
Примери:
Има време за женидба.