а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желка

мн. желки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4705
Копнено и водно животно покриено со цврст оклоп што се движи бавно на четири нозе, кои заедно со главата може да ги вовлече во оклопот.
Латински: Testudinata Англиски: tortoise, turtle
Употреба: Зоологија
Примери:
Во капиновите грмушки шушкаа желки.
Изрази
Јава на желка – се движи бавно.
Изведенки
желче ср.
мн. желчиња
дем.