а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

железо

мн. железа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2209
1. (само едн.) Хемиски елемент, метал со сребрено-белузлава боја.
Латински: Ferrum (Fe) Англиски: iron Албански: hekuri
Примери:
Железото е единствен апсолутно неопходен елемент за растенијата.
2. Предмет или парче од тој метал.
Англиски: iron Албански: hekuri
Примери:
Острото железо удри в земја.
Рачка од железо.
3. Секое метално парче.
Англиски: metal Албански: hekuri
Изведенки
железиште ср.
мн. железишта
аугм.