а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желба

мн. желби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 278
1. Стремеж кон нешто, мечта, копнеж за некого или нешто.
Англиски: desire Албански: dëshirë
Примери:
Тие имаа страсна желба за читање и за пеење.
Ме обзема желба да те видам.
2. барање, посакување, наредба
Англиски: wish Албански: dëshirë
Примери:
По желба на родителите, студирал медицина.