а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жеже

жежат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10010
1. Предизвикува силна топлина.
Англиски: burn Албански: djegë
Примери:
Песокта под нозете сѐ уште жежеше.
2. Предизвикува болка или некое друго непријатно чувство.
Англиски: burden Албански: djegë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите му жежеа, а главата страшно го болеше.
Таа има мака што жеже повеќе од вжежениот камен.
Изведенки
жежење ср.
глаг. им.