а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жегалец

мн. жегалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24776
Инсект што испушта остри звуци.
Латински: Cicada orni Англиски: cicada
Употреба: Зоологија
Примери:
Во воздухот се слушаше шум на летни жегалци.
Жегалците гласно пееја.