а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждребец

мн. ждрепци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33680
1. Машко ждребе.
Англиски: stallion Албански: hamshor
Употреба: Зоологија
2. Расен коњ за приплод.
Англиски: stud Албански: kurvar
Употреба: Земјоделство
3. Млад коњ за јавање.
Англиски: stallion Албански: hamshor