а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жаргонизам

мн. жаргонизми
Вид збор: Именка, машки род
Збор или реченица својствени на некој жаргон.
Англиски: colloquialism
Употреба: Лингвистика
Примери:
Жаргонизмот завладеа со литературата.