а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалба

мн. жалби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2504
1. Изразување (обично писмено) незадоволство од некоја неправилност со молба да се отстрани.
Англиски: petition Албански: ankesë, peticion
Употреба: Правда
Примери:
Тој поднесе жалба до судот.
Жалбите на селаните против власта не беа прифатени.
2. жал, тага, мака
Англиски: sorrow Албански: pikëllim, dhimbje