а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабји

жабјиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29383
Што се однесува, што ѝ припаѓа на жаба.
Примери:
Од барите крај реката се слушаше жабјо крекање.
Изрази
Жабјо око - вид болест кај тутунот.