а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабурка

жабуркаат; жабуркал
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави гаргара, ја плакне устата или грлото.
Англиски: gargle, rinse
Примери:
Тој ја жабуркаше водата во устата.
Изведенки
жабуркање ср.
глаг. им.