а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабурка

мн. жабурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43252
1. Меур што се јавува на површината на водата.
Албански: fluskë
Примери:
Локвата испушташе жабурки.
2. жабра
Албански: verzë, gushë